Zadzwoń do nas Szybka rezerwacja

Wycieczka Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau to największe miejsce zagłady żydów w okresie II wojny światowej na ziemiach polskich. Nazwa pochodzi od pobliskiego miasta Oświęcimia i Brzeźinki. Obóz został zbudowany według pierwotnych założeń władz niemieckich jako miejsce dla więźniów politycznych. Jednak od 1942r zmieniono jego przeznaczenie tworząc obóz przymusowej pracy dla ludności żydowskiej niemal ze wszystkich okupowanych krajów europejskich.

Do obozu zwożono żydów ze wszystkich gett, a także więźniów innych narodowości.

Auschwitz-Birkenau składał się z 3 głównych obozów:

  • I obóz- mieścił centrum administracyjne
  • II obóz - to obozy zagłady
  • III obóz to obóz pracy

Terytorium obozu było ogrodzone drutem kolczastym pod napięciem elektrycznym, aby uniemożliwić ucieczkę więźniom. Ponadto strażnicy obozów patrowali teren obozu z wyszkolonymi ku temu psami.

Warunki życia więźniów były straszne. Stłoczeni w ciasnych barakach , pozbawieni podstawowych warunków higienicznych, atakowani przez choroby i epidemie systematycznie głodzeni i bici, umierali w zastraszającym tempie. Przeżywały tylko jednostki bardzo silne. Pozostali byli mordowani za byle jakie przewinienie w indywidualnych egzekucjach. Oprócz tego gazowano ich w specjalnych samochodach lub mordowano cyklonem B. Zwłoki spalano w krematoriach.

Zblżający się  front w 1945 r zmusił Niemców do szybkiej likwidacji obozu . Zaczęto palić archiwa, ślady eksperymentów medycznych na więźniach , mordować ludzi i niszczyć pozostałości po obozie. Nie wszystko udało się im zrealizować ponieważ obóz został wyzwolony już w styczniu 1945r.

Szacuje się , że holocaust( znaczy całopalenie) dotyczy około 1,1 miliona zabitych w obozie, w tym 90% stanowią żydzi .

Cennik

45 zł
cena za osobę
Zainteresowała Cię nasza oferta?

Skontaktuj się z nami
Rezerwuj teraz